Rakstniece Inga Gaile izdzīvo romāna lappusēs Ivandes Kaijas dzīvi: aizvadīts pēdējais literārais sarīkojums projektā “Galvenais varonis – rakstnieks”

Publicēts: 
31.08.2021 - 09:00

“Kad man pajautāja, vai es gribētu rakstīt par Ivandi Kaiju, nebija tā, ka es par viņu zinātu ļoti daudz. Biju šo to dzirdējusi. Zināju, ka 1913. gadā iznāca viņas romāns “Iedzimtais grēks” un tas bija skandāls. Droši vien daudzi viņu zina, pateicoties šim faktam.” Tā Inga Gaile (1976), aicināta pastāstīt par biogrāfiskā romāna “Rakstītāja” (2020, Dienas Grāmatas sērija “Es esmu…”) tapšanas gaitu, uzsāka sarunu ar lasītājiem aizvadītajā piektdienā, 27. augustā, sarīkojumā “Inga Gaile par Ivandi Kaiju”.

Rakstniece ir viena no mūsdienu latviešu literatūras atzinīgi vērtētajām autorēm, kura vienlīdz spoži darbojas dzejā un prozā, ir vairāku teātra darbu autore – gan kā dramaturģe, gan kā režisore, kā arī kreatīva personība performances mākslā (sieviešu stendapi Kaņepes kultūras centrā). Inga raksta par sarežģītām un gana sāpīgām tēmām, kas atspoguļo laikmetīgo un mūsdienīgi aktuālo - drosmīgi, tieši, ironiski, dažkārt skarbi un reizē jutekliski intīmi.

Biogrāfiskais romāns “Rakstītāja” ir Ingas Gailes versija par latviešu rakstnieci, sabiedrisko darbinieci, ģimenisku trīs bērnu mammu Ivandi Kaiju (īstajā vārdā Antoniju Lūkinu, dz. Melderi (1876–1942)). Minētais romāns Pļaviņu bibliotēkā šobrīd ir aktuāls un pieprasīts. Romāns, par kuru tikšanās reizē  atklāti un aizrautīgi Inga  dalījās savos meklējumos, pārdomās un emocijās. Ingas Gailes  stāstītais par romāna rakstīšanas laikā piedzīvotajiem emocionālajiem saviļņojumiem, bija liecība par viņas empātijas spēju iekāpt savas varones kurpēs, ieraugot radniecīgo. Rakstnieces emocionāli jūtīgajā balsī bija saklausāms, ka pētot Ivandes Kaijas biogrāfiju, lasot viņas dienasgrāmatas, tiekoties ar Ivandes ģimeni un apmeklējot viņas kapa vietu, daiļdarba autorē palikuši emocionāli aizkustinoši, dziļi personiski nospiedumi.

“Inga Gaile savos prozas darbos raksta par būšanu sievietei. Šoreiz – ierakstoties Ivandes Kaijas miesā un asinīs. Valoda kā sirds dunēšana, kaut īstie vārdi tiek meklēti, kā jau tas Rakstītājai pienākas. Tekstu, laiku un pasauļu sapludinājums – organisks kā daba, ainava, bez inscenējuma arhitektūras. Un nekas nav vienkārši. Jo īpaši tad, kad tu esmu es, bet es – tu. Un tā bezgala,” – par izdevniecības “Dienas Grāmata” sērijā “Es esmu...iznākušo romānu “Rakstītāja” saka Gundega Repše.

Interesanti, vai Tevi, lasītāj, aizkustinošais un interesantais darbs uzrunātu?

Literārā sarīkojumā noslēgumā, apliecinot dzejnieces talantu, rakstniece lasīja dzeju no nupat iznākušās dzejoļu grāmatiņas “Nakts”.

“Tā ietvaros netrūkst nedz skarbas ironijas un dusmu, nedz rotaļīguma un maiguma. Gailes rādītā nakts prasa drosmi arī no lasītāja, toties rītausma uzmirdz tīra un dzidra,” jauno krājumu raksturo tā redaktore dzejniece Anna Auziņa. Pļaviņu bibliotēkā starp jaunajām grāmatām  minētais dzejoļu krājums ir pieejams ar dzejnieces roku ierakstītu vēlējumu ikvienam grāmatas lasītājam: “Lai nakts veldzē un rītausma iepriecina!”

 Ar Ingas Gailes viesošanos Pļaviņās ir noslēdzies Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētais Pļaviņu bibliotēkas projekts “Galvenais varonis - rakstnieks”, kas pievērsa uzmanību jaunajai grāmatu sērijai “Es esmu…”, ar mērķi rosināt interesi par daļēji piemirstiem latviešu literatūras klasiķiem.

Bibliotēkas organizētos literāros sarīkojumus klātienē apmeklēja 58 lasītāji. Pasākumi tika straumēti arī bibliotēkas facebook.com lapā tiešsaistē, kur tikšanās varēja vērot visi interesenti.

Izsakām pateicību Pļaviņu kultūras centram par telpu nodrošināšanu un tehnisko atbalstu tiešraidēm. Īpašs paldies Andrim Vērdiņam!

Ziņu sagatavoja:
Ramona Kristvalde,
bibliotēku informācijas speciāliste,
Pļaviņu bibliotēka