Pļaviņu jaunieši piedalās starptautiskā jauniešu apmaiņas projektā

Publicēts: 
14.01.2022 - 10:00

Pērnā gada decembrī, skaistā pilsētā Portugāles ziemeļos, Pļaviņu jaunieši piedalījās starptautiskā Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektā Documentary theatre: Words that matter! Projekta virsmērķis bija aktualizēt skaudro migrācijas problēmu pasaulē un cīnīties pret visa veida diskrimināciju, naida runu, rasismu un ksenofobiju. Apmaiņas projekta laikā apguvām zināšanas par migrācijas fenomenu, dokumentālā teātra veidu VERBATIM, teātra izrādes producēšanu un aktiermeistarību.

10 dienu garumā kopā ar jauniešiem no Portugāles, Polijas, Turcijas, Grieķijas un Somijas padziļināti izzinājām VERBATIM teātra veidu, kura pamatā ir veikt intervijas un, izrādes laikā pilnībā iejusties tēla lomā, balstoties uz intervijas ierakstiem, ievērojot visas detaļas, jeb vārds - vārdā. Šis arī bija projekta mērķis - veikt intervijas ar gandrīz 20 reāliem migrantiem un viņu stāstus ievīt skaistā, emocijām piesātinātā un pašu veidotā teātra izrādē. Vairāk kā 40 jauniešu grupa sadalījāmies divās daļās - producenti un aktieri. Katra grupa gatavojās priekšnesumam neatkarīgi, taču joprojām ciešā komunikācija viena ar otru. Jāsaka, ka šis bija ļoti ambiciozs projekta mērķis - izveidot vienas stundas garu teātra izrādi no 20 pašu veiktām emocionālām un ļoti personīgām intervijām, kad visi kolēģi šajā piedzīvojumā ir tikko iepazīti un ir dotas vien knapi 10 dienas. Jāsaka, ka, pārvarot dažādus izaicinājumus projekta sākumā, mēs paveicām milzīgu darbu un sasniegtais rezultāts nevienā no dalībniekiem vairs šaubas neraisīja, un katrs no mums - gan aktieri, gan producenti izdzīvoja cauri pamatīgai emociju, sajūtu un pārdzīvojuma vētrai, kas daudziem no mums joprojām liek peldēt sajūtu okeānā.

Arī projekta dalībnieki - jaunieši no Pļaviņām atzinīgi vērtē gan tā saturisko pusi, gan arī neformālo pieeju mācību procesam.

Lai arī Raineram Milsonam šis bija pirmais šāda veida projekts, viņš uzsver, ka tas neapšaubāmi atstājis pozitīvu ietekmi"jauniešu apmaiņas projekts pavēra acis uz dažiem dzīves aspektiem, kas ikdienas steigā netiek pamanīti. Esot brīvā vidē, kur cilvēki ļauj vaļu savām emocijām, kreativitātei un ir atvērti viens ar otru, tu tās labās īpašības ņem sev līdzi un sāc tās adaptēt savā dzīvē. Projekts ne tikai apskatīja svarīgu aspektu par migrantiem un to pieredzes stāstiem, bet arī ļāva pašiem projekta dalībniekiem izjust migrantu emocijas caur to vēstījumiem un integrēt tās gala teatrālā priekšnesumā. Tieši tas aspekts, uzklausot emocionālus stāstus, ļāva cilvēkiem no dažādām pasaules malām ātri atrast kopīgu valodu, atverties viens otram un sadarboties, lai radītu nozīmīgu vēstījumu nākotnes paaudzēm. Kopumā projekts arī radīja manī personīgas pārmaiņas, pazuda dzīves pesimisms un radās jauns skatījums uz dzīvi, ar daudz iespējām, kas ierobežojas tikai ar paša fantāziju. Rekomendēju jauniešiem izmēģināt šāda tipa projektus, tas ļauj iziet no personīgās komforta zonas, iepazīt jaunas kultūras, izveidot neaizmirstamas atmiņas un iegūt jaunus draugus dažādās pasaules malās."

Arī Ilvars Gābers piekrīt Raineram, ka izkāpt no komforta zonas ir lielisks iemesls, lai piedalītos: "Priecājos, ka man bija iespēja piedalīties projektā! Un nenožēloju ka piedalījos. Superīga iespēja izkāpt no savas komforta zonas, iepazīt citu tautu kultūras, iepazīt jaunus cilvēkus. Katra diena projektā bija aizraujoša un pārsteigumiem pilna. Katru dienu bija labāk un labāk, jo mana komforta zona ir diezgan maza, bet tur cilvēki ir ļoti atsaucīgi un neviens neapsmej, ja kaut kas neizdodas. Liels piedzīvojums man un, ja būs iespēja, noteikti dotos vēl."

Par spīti jau iepriekšējai pieredzei šāda veida apmaiņas projektā, arī Ilona Višņakova novērtē iespēju izkāpt no komforta zonas jau atkārtoti: "Šis projekts bija īpašs ar to, ka tēma bija saistīta ar teātri, un jaunieši, kas piedalījās projektā bija ļoti radoši un talantīgi. Tēma bija ļoti nopietna un brīžiem smaga, bet, vienam otru atbalstot, izdevās projektu noslēgt ar ļoti kvalitatīvu teātra izrādi. Pats apmaiņas projekts bija FANTASTISKA IESPĒJA izkāpt no komforta zonas, kas sākumā nav patīkami, bet kad to izdari, jūties gandarīts! Viena no labākajām lietām ir iepazīšanās ar jauniem cilvēkiem, no kuriem katra var mācīties. "

 

Jāsaka, ka Erasmus+ programma ir unikāla visā pasaules kontekstā un novērtējam, ka Eiropas Savienība iegulda jauniešos un to izaugsmē. Neformālajai izglītībai ir daudz priekšrocību, un vietās, kur cita pieeja mācībām buksē, neformāli mēs spējam augt, mācīties un ļauties ļoti individuālam pašizaugsmes procesam, kas ir paši pamati apzinātam un produktīvam dzīvesveidam. 

 

Jauniešu apmaiņa tika pilnībā finansēta no programmas Erasmus+ līdzekļiem.

 

Gvido Sirmais

Biedrības Lidojuma režīms līdzdibinātājs