Pļaviņu bibliotēkas tiešsaistes stundas par literatūru jauniešiem

Publicēts: 
21.10.2021 - 09:15

Jau pāris mēnešus, neskatoties uz sarežģīto situāciju valstī, skolās atsācies mācību darbs un skolēni veiksmīgi apgūst  zināšanas. Mācību procesā trešo gadu iesaistās arī Pļaviņu bibliotēka.

Šogad pirmā tikšanās tiešsaistē notika 11. un.12. oktobrī. Pļaviņu vidusskolas astoto klašu audzēkņiem piedāvājām apskatu par “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2021” grāmatu kolekciju, īpaši izceļot 15+ vecuma grupas kolekcijas grāmatas. Kolekcijas veidotāji jauniešus uzrunā ar latviešu autoru debijas darbiem, kā Džeinas Šteinbergas romānu "Lasītāja" (2020) un Lotes Vilmas Vītiņas dzejas krājumu “Meitene”(2020).

Džeinas Šteinbergas “Lasītāja” ir romāns latviešu literatūrai visai neierastajā  zinātniskās fantastikas žanrā. To var ātri izlasīt, bet tas vēl ilgi rosinās pārdomas un, kā norāda rakstniece Dace Rukšāne, pat fantastikas nelasītājiem liks pārvērtēt savus skeptiskos priekšstatus par šo žanru. Šim apgalvojumam piekrita arī jaunieši, kuri bija izlasījuši romānu. Interesants ir fakts, ka pilsētvidi rakstniece romānā ir būvējusi,  izmantojot grāmatu arhitekta Jāņa Lejnieka grāmatu “Rīga, kuras nav” (Rīga : Zinātne, 1998, kura iznāca sērijā “Latvijas arhitektūras un mākslas pieminekļi’.

Kopā ar jauniešiem analizējām jaunās dzejnieces Lotes Vilmas Vītiņas (1993) dzejas krājumu “Meitene”. Dzejoļu krājuma redaktors Artis Ostups saka:”…Vītiņas krājumā fiksētā pieredze piedēvēta tieši meitenei, lai gan, plašāk raugoties, viņa runā par cilvēka attiecībām ar laiku un pārmaiņām.” Patīkami, ja skolēniem ir savs viedoklis, redzējums par dzeju, spēja saskatīt tās dziļāku būtību. 

Pēc tiešsaites stundām audzēkņi rakstīja pārdomas par stundu lietderību. Izrādījās, ka jaunieši ir ieinteresēti! Daži no viņu ieteikumiem: “…ieteiktu/ gaidītu vēl nodarbību par jaunākajām grāmatām/ autoriem…”; “…gribētu, lai bibliotēkas darbiniece stāstītu par grāmatām klātienē/ klasē….”; “…noteikti izlasīšu romānu “Lasītāja”…”

Arī 2020. gads nebija viegls - tas sagādāja jaunus izaicinājumus, bija jāmeklē jaunas darba formas arī kultūrā. Tomēr dzīve neapstājās. Par kultūras un literatūras būtiskākajiem notikumiem 2020. gadā tiešsaistē iepazīstināju skolēnus, atspoguļojot nozīmīgākos notikumus kultūras gada balvās (teātrī, filmu industrijā) un sasniegumus ārpus Latvijas. Tāpat arī aplūkojām svarīgākos faktus par notikumiem latviešu literatūrā, kā  sērijas “Es esmu…” pirmie romāni, Latvijas Literatūras gada balvas nominanti, ES literatūras balva u.c. latviešu literatūrai būtiski notikumi.

Paldies skolotājai Armandai Lasmanei par piedāvājumu piedalīties latviešu literatūras stundās! Ir svarīgi, lai jaunieši gūst jaunu, papildus informāciju, kas noder un palīdz mācību darbā, rosina lasītprieku!

Ziņu sagatavoja:

Iveta Gureviča, Pļaviņu bibliotēkas vecākā bibliotekāre