Izcilu novadnieku jubilejā pieminot: bibliogrāfam un literatūrvēsturniekam Vilim Austrumam (21.12.1911.-28.12.1960.) - 110

Publicēts: 
21.12.2021 - 18:00

“Īvānos” dzimušais Vilis Austrums (īst. vārdā – Vilis Ambainis) nodzīvoja īsu mūžu, bet bagātu mūžu, atstādams nākamajām paaudzēm neizmērāmu mantojumu. Literatūrzinātnieks, kultūras un literatūras vēsturnieks, bibliogrāfs Vilis Ambainis latviešiem pūrā bagātīgi atstājis rakstnieku biogrāfijas un savāktus kultūrvēsturiskos materiālus par 19. gadsimta 80. gadiem. Savas dzīves un darbības laikā lielu uzmanību veltot savai dzimtajai pusei – Vietalvas pagastam. No vietējiem Vietalvas pagasta ļaudīm pētnieks savācis plašus materiālus par Ausekļa uzturēšanos Vietalvā, kultūras darbiniekiem Vietalvas-Odzienas pagastā; piedalīšanos pirmajos latviešu Dziedāšanas svētkos. Aktīvi sekojot līdzi latviešu literatūras attīstībai, Vilis Austrums atstājis latviešu kultūrvēsturei un presei daudzpusīgus materiālus ar lielu faktu bagātību.

Viļa Austruma atstātais mantojums pārsteidz, liekot domāt, kā cilvēks, bez šodienas informācijas tehnoloģijām, tik īsā dzīves laikā, neraugoties uz nabadzību, kara laika briesmām un lielvaru maiņu jukām spēja tik daudz paveikt?

Pieminot Vili Austrumu 110 jubilejā, piedāvājam ieskatu viņa biogrāfijā un mūža veikumā, aicinot apskatīt virtuālu izstādi “Vilim Austrumam – 110”.

 

Ramona Kristvalde

Pļaviņu bibliotēkas bibliotēku informācijas speciāliste